Historie vzniku školy
TOUHA V SRDCI, LÉTA ČEKÁNÍ
„V 90. letech minulého století, po sametové revoluci, kdy došlo k uvolnění ve společnosti, a já měla malé děti, jsem chtěla, aby měly možnost navštěvovat křesťanskou základní školu. Bohužel v mé blízkosti žádná taková nebyla ...", ohlíží se zpět v čase maminka dnes již odrostlých dcer a také paní učitelka s letitou praxí. Podobně jako ona postrádaly školu, která stojí na zásadách křesťanství, i další maminky.
Šel čas, děti těchto maminek odrostly, ale touha po škole, kde se kromě vědomostí a dovedností buduje také charakter a osobnost dětí, zůstala. Především proto, že zmíněné maminky jsou dosud profesně dětem blízko (dětská psycholožka, učitelky základní školy) a vidí za důležité vyslat do dalšího života osobnosti s vyváženými morálními a duchovními hodnotami.
ZLOMOVÉ ROKY
Na podzim roku 2007 se na půdě církve Slovo života v Pardubicích začaly vést první reálné rozhovory o vzniku křesťanské základní školy a mateřské školy. Pastor společenství pak podpořil modlitební i praktickou iniciativu za tuto věc. Během roku 2008 se začala pravidelně scházet skupina křesťanů z různých denominací angažovaných v práci s dětmi. Sdíleli vizi školy, modlili se, hledali inspiraci.
HLEDÁNÍ INSPIRACE
Od února 2009 skupina iniciátorů postupně navštívila několik církevních škol zřízených různými denominacemi na různých místech republiky. V České republice existuje přes 150 církevních škol. Navázali jsme spolupráci se Základní školou Sion v Hradci Králové, Církevní základní školou v Třinci a Církevní základní školou v Borohrádku.
PODPORA PARDUBICKÝCH CÍRKVÍ
V létě 2009 se iniciativní skupina rozrostla o další jednotlivce. Chtěli jsme, aby škola byla příležitostí k ekumenické spolupráci pardubických církví. Už v našem malém týmu jsme viděli, že práce na dobré věci spojuje křesťany různých tradic. Od podzimu 2009 do jara 2010 jsme proto s projektem křesťanské základní školy seznámili místní církve (Slovo života, Církev bratrská, Křesťanské společenství, Bratrská jednota baptistů, Českobratrská církev evangelická, Římskokatolická církev, Církev adventistů sedmého dne). Vážíme si zájmu a podpory, kterou škole pardubické církve vyjádřily. Našli jsme také další ochotné spolupracovníky, kteří přiložili ruku k dílu v různých oblastech.
NAŠEL SE ZŘIZOVATEL
Souběžně s prezentacemi v pardubických církvích jsme také během podzimu 2009 požádali Sbor Církve bratrské v Pardubicích, zda by se ujal zodpovědné role zřizovatele školy. Díky nasazení kazatele a vstřícnému postoji staršovstva i členů k celé věci, sbor tuto roli přijal.
Později, v dubnu 2010, zřizovatel ustanovil přípravný tým, který řeší personální, administrativní, právní, provozní a další záležitosti spjaté se vznikem školy. Přípravný tým je složen z křesťanů, kteří jsou dlouhodobě zapojeni v práci s dětmi a mládeží – učitelé, psycholog, kazatel, vedoucí volnočasových aktivit a další.
PROČ „NOE"?
V týmu spolupracovníků jsme měli za důležité, aby škola nesla nějaké konkrétní jméno. Po modlitbách a několikerém přemítání jsme se rozhodli pro název NOE – křesťanská základní škola v Pardubicích. Archa, kterou Noe vystavěl na Boží pokyn, byla bezpečným místem pro život navzdory potopě. I my toužíme vystavět školu na křesťanských principech a nabídnout žákům a rodičům dobré prostředí pro vzdělání a výchovu.
PODPORA MĚSTA I KRAJE
Žijeme ve velkém městě, v Pardubickém kraji, kde zatím chybí možnost dát děti do školy, která stojí na zásadách křesťanství. V únoru 2010 jsme seznámili s projektem náměstkyni primátora MUDr. Štěpánku Fraňkovou a náměstka hejtmana Ing. Romana Línka. Oba vyjádřili škole podporu. Jsme Bohu vděčni za kladný postoj úřadů.
HURÁ DO LAVIC!
Během léta 2010 jsme získali kladné stanovisko města Pardubic k působení školy na území města. Našli jsme prostory pro provoz školy a školní družiny. Vstříc nám vyšlo Salesiánské středisko mládeže, které nám přislíbilo prostory ve své budově na Zborovském nám. 2018.
A tak jsme v září 2010 podali žádost o registraci školy na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Začátek prvního školního roku plánujeme na 1. září 2011. Otevřeme jednu první třídu. Chceme k dětem přistupovat individuálně, a proto bude nejvyšší počet žáků v jedné třídě okolo dvaceti. Každým rokem otevřeme další jednu třídu až do naplnění všech devíti ročníků. Těšíme se na Vaše děti!
Od pondělí 1. března jsou školy zavřené a je zakázána osobní přítomnost žáků ve škole. Plánované konzultace na druhém stupni se ruší, uskuteční se, až to bude možné.
je ve škole povinné používat respirátor (bez výdechového ventilu) nebo zdravotnickou roušku (a roušku s vyšší účinností, např. nanoroušku).
V rámci projektu Komenský 2020 žáci postoupili se třemi aktivitami do veřejného hlasování. Podpořte je a dejte jim hlas.
Letošní deváťáci dosáhli výborných výsledků v celorepublikovém testování.
Máme za sebou další nestandardní pololetí a s ním spojené nestandardní vydávání vysvědčení. Věříme, že vysvědčení budou pro vaše děti povzbuzením a motivací k další práci.
